Giant City Blue Ribbon Run 5k Run/Walk 2019

Age Group Results

April 06, 2019


Timing Services James Summers


Men: Top Finishers 0- 6 7- 9 10-12 13-15 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97
Women: Top Finishers 0- 6 7- 9 10-12 16-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-97

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Roach Brittany 289 3 22:19 7:09/M
Top

Female 6 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Imboden Lyla 255 45 39:13 12:34/M
2 Moustafa Rahma 201 46 39:14 12:34/M
Top

Female 7 to 9

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Epplin Nora 232 44 38:34 12:22/M
2 Rice Iyona 239 57 43:35 13:58/M
3 Terry Olivia 247 59 45:32 14:36/M
4 Akamani Aomii 273 75 55:32 17:48/M
Top

Female 10 to 12

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Carsrud Lillian 206 6 23:21 7:29/M
2 Tejada Lily 223 12 25:01 8:01/M
3 Bondzi Abbie 284 25 29:11 9:21/M
4 Krupa Sophie 265 26 29:46 9:32/M
5 Peytyn Hickey 294 28 31:17 10:02/M
6 Hutchingson Elsie 221 29 31:27 10:05/M
7 Lehman Lauren 261 30 31:28 10:05/M
8 Fulk Julia 269 31 31:51 10:13/M
9 Mott Brailyn 219 49 39:43 12:44/M
10 Connelly Lizzy 295 53 42:11 13:31/M
Top

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Clough Calli 286 62 47:22 15:11/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Lalicker Brittany 222 16 26:30 8:30/M
2 Watson Rachel 216 43 38:34 12:22/M
3 Akamani Betty 272 74 53:29 17:09/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Roach Brittany 289 3 22:19 7:09/M
2 Sheehan Nicole 283 4 22:34 7:14/M
3 Epplin Nicole 230 10 24:02 7:42/M
4 Imboden Annie 251 19 27:03 8:40/M
5 Throgmorton Jessica 245 48 39:43 12:44/M
6 Gunn-Rawson Leah 234 61 46:20 14:51/M
7 Ferguson Tiffany 225 64 48:34 15:34/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Higgins Kelly 259 11 24:05 7:43/M
2 Futrell Kelly 278 22 27:37 8:51/M
3 Camasta Melissa 241 33 32:12 10:19/M
4 Matthews Jennifer 258 38 36:27 11:41/M
5 Carsrud Jessica 205 51 41:06 13:10/M
6 Fredrickson Neicey 236 58 43:36 13:58/M
7 Lucas Christine 287 63 48:33 15:34/M
8 Martin Lori 274 66 48:55 15:41/M
9 Fulk Mamie 270 72 51:27 16:29/M
10 Krupa Debbie 264 73 53:29 17:09/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Sanders Teena 233 60 45:33 14:36/M
2 Kubes Lori 275 67 48:56 15:41/M
3 Rochman Tric 276 68 48:59 15:42/M
4 Barrett Tammy 277 69 50:27 16:10/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Terry Jane 249 71 51:26 16:29/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Epplin Brandon 228 1 19:54 6:23/M
Top

Male 6 and Under

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Throgmorton Jackson 244 47 39:18 12:36/M
2 Epplin Owen 229 52 41:35 13:20/M
Top

Male 7 to 9

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Imboden Elliot 254 17 26:49 8:36/M
2 Lehman Will 262 18 27:02 8:40/M
3 Asher Malone 293 20 27:06 8:41/M
4 Matthews Tyler 257 37 36:25 11:40/M
5 Congiardo Luka 224 39 36:28 11:41/M
6 Griffin Drew 215 42 37:55 12:09/M
Top

Male 10 to 12

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Gunn-Rawson Skyler 235 2 22:12 7:07/M
2 Imboden Thomas 253 13 25:41 8:14/M
3 Epplin Max 231 15 26:11 8:24/M
4 Rice James 240 36 35:21 11:20/M
5 Weilbaecher Evan 203 40 37:40 12:04/M
6 Popov Alec 209 41 37:41 12:05/M
7 Carsrud Mitchell 207 50 40:08 12:52/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Fredrickson Isaac 237 8 23:34 7:33/M
2 Mott Brylee 218 34 33:10 10:38/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Clark Hunter 214 9 23:52 7:39/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Epplin Brandon 228 1 19:54 6:23/M
2 Carsrud Shane 204 7 23:29 7:32/M
3 Burrows Duane 290 27 29:52 9:34/M
4 Imboden Tom 252 55 42:43 13:41/M
5 Congiardo Nick 226 65 48:55 15:41/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Trinh Chante 263 5 23:14 7:27/M
2 Allace Chris 243 14 25:42 8:14/M
3 Lehman Jeff 260 21 27:09 8:42/M
4 Terry Kent 248 32 31:53 10:13/M
5 Fulk Dan 271 56 42:43 13:41/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Craig Rogers 291 23 27:49 8:55/M
2 Bondzi Cornelius 285 24 27:49 8:55/M
3 Weilbaecher Rod 202 35 33:19 10:41/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Total Time Pace
1 Epplin Maximin 227 54 42:11 13:31/M
2 Terry Al 250 70 50:28 16:11/M